Ágoston András
Egymásnak feszülnek
Igen, s ez mutatja, hova jutottak az USA meg az Orosz Föderáció, miután az amerikaiak és az angolok (2022 áprilisában) megakadályozták az orosz-ukrán megállapodás aláírását. Így nem kerülhetett sor a 2022. február 24-én kezdődött katonai hadművelet orosz részről történő egyezményes lezárására.
Semmi sincs előzmények, de következmények nélkül sem.
Az egymásnak feszülő nagyhatalmak – a hidegháborút kiterjesztve – eljutottak a csaknem egy millió halottig. Miközben atomháború réme is feldereng, az amerikaiak a minap megengedték az elszabadult hajóágyúként idegesen ide-oda guruló ukrán elnök Zelenszkinek, hogy amerikai rakétákkal mélyen belőjön Oroszországba. Jóllehet ez ebben a pillanatban ilyesmire még nem került sor, de viszonzásul Putyin elnök közölte: a döntés azt jelenti, hogy a NATO-országok, az Egyesült Államok és az európai országok Oroszország ellen harcolnak.”
A Krím elleni ukrán támadással Zelenszki meghúzta az oroszlán bajuszát. Nehogy egy kisebb atombomba legyen a felelet.
Itt tartunk most.
Egyre bizonyosabb, akár maguk kárára is, sem az amerikaiak, sem az oroszok nem látnak okot a háború befejezésére. Még fegyverszünetre sem.
Nem várhatjuk, hogy ez majd megszűnteti a feszültséget, de a német kancellár, ha csupán belső zavarok miatt, csatlakozni látszik a magyar békekezdeményezéshez.
Lehet, hogy a magyar miniszterelnök üdvözlete, hogy üdv a klubban, Németországban napokon belül nem hoz nagy változást, mégis mintha valami megmozdult volna. Kívülről nézve a német intézkedéseknek nagyobb a füstje, mint a lángja, de – a társadalmi belső mozgások, a felismerés, hogy a németeknek sem kell szó nélkül tűrniük megalázó önsorsrontó helyzetüket – előbb utóbb változásokat hoz. Akár még az Európai Unió (EU) korrupt, sorosista vezetői körében is. Németországnak mégiscsak van szava az EU-ban. Különösen, ha kísérteteket látva nem hőköl vissza, amikor lépnie kellene.
A reményt csak erősíti Orbán Viktor kijelentése, hogy a békefronton van a tarsolyában néhány kezdeményezés.
Neki nincs oka arra, hogy a levegőbe beszéljen. Ahogy nekünk is van okunk reménykedni. 09.14.
Amit a magyarok…
André Berghegge a Német Városok és Községek Szövetsége ügyvezetője jelezte: szükségük volna a kitoloncolások felgyorsításához egy szövetségi szintű operatív törzsre, hogy a Németországban maradni nem jogosult migránsokat haza lehessen paterolni.
Mint a magyarok? Gyakorlatilag, ha csak az adminisztratív lépéseket nézzük, igen.
Ahogy ezt a magyar miniszterelnök az egyik minapi bejegyzésében Scholznak írta: Üdv a klubban.
André Berghegge javaslatához csatlakozott Andreas Roßkopf rendőrszakszervezeti elnök is.
Ahelyett, hogy eljárásuk lezárulta előtt beengednék őket az országba, Friedrich Merz CDU-elnökhöz csatlakozva, síkraszállnak az illegális jövevények határon történő visszafordításáért.
Ezzel elértünk a kályhához. Igaz ugyan, a két tisztségviselő nem követeli a kerítést, de javaslatuk megvalósulása esetén, az EU-nak engedni kellene. Meg kell védeni az EU határait.
Igazságot kell szolgáltatni Magyarországnak. Nem horribilis büntetésekkel, hanem a határőrizet költségeinek megtérítésével.
Elismerni és méltányolni, hogy a magyarok – Sorosékkal ellentétben – kezdettől fogva az EU határok tényleges védelmét követelik.
Eljött az igazság pillanata? Ha ez még nem is, de közel van.
Emlékezetes, hogy ezen a helyen már 2015-ben követeltük: Európa ne a migránsok nyakló nélküli befogadásában, inkább az EU határainak tényleges védelmében vitézkedjen.
Előbb utóbb másoknak is észhez kellene térniük. Hogy különbséget tegyünk a vendégmunkások és a betolakodó migránsok között.
09. 17
Terjed a kór
Az EU tízegynéhány államában terjed egy kór. A Nyugat egy része reális veszélyként érzékeli az engedély nélküli bevándorlók lehangolóan, kikerülhetetlenül növekvő nyomását. Nem ok nélkül. Hallgattak volna a magyar miniszterelnökre már 2015-ben.
Ez a múlt és a szomorú jelen. Európában akár harmadíziglen is ellenségesen itt vannak a migránsok tömegei, és súlyos koloncként nyakán az ukrajnai háború.
A belső nyomás nő, a háború terhe alatt pedig küszöbön a gazdasági romlás. Nem véletlenül, most már Ausztriában, a második leggazdagabb európai országban is.
Kell-e csodálkozni azon, hogy az egyetlen, immár igazoltan józan magyar hang nyomán Európában egyre-másra izmosodik a szuverenista jobboldal. Mind jobb választási eredményekkel.
A magyar miniszterelnök kezdeményezésére és aktív részvételével az Európai Parlamentben létrejött a Patrióták Európáért képviselőcsoport. Lassan már szerencsétlen kapálózásnak tűnik az Ursula von der Leyen vezette Európai Bizottság mesterkedése, mellyel Magyarország megnövekedett befolyását szeretné csökkenteni.
Ráadásként, elérkezett a nap, amelyre Magyarország régóta várt: tizenöt tagállam állította nehéz választás elé az Európai Bizottságot. Többségbe kerültek a tagországok, amelyeknek elegük van az illegális migrációból. Azt követelik az Európai Bizottságtól, hogy a kierőltetett migránspaktum helyett keressen új megoldásokat. Az ilyesmi még néhány évvel ezelőtt is szentségtörésnek számított volna.
Elérkezett végre a „béke barátainak” reálisnak mondható, a béketárgyalások megkezdését célzó világra szóló megmozdulása. Úgy hírlik, a magyar miniszterelnök Kínával és Brazíliával közösen dolgozik egy olyan találkozón, ahova leültetnék Ukrajnát és Oroszországot is. Nem lehet véletlen a kínai külügyminiszter Magyarország érdemeit elismerő megnyilatkozása.
Mi lesz most?
Miközben zajlanak a béketárgyalások előkészületei, minden szem az USA tevékenységét figyeli. Változik-e Ukrajna nyakló nélküli támogatása, hoz-e változást a november 5-én esedékes amerikai elnökválasztás?
Látnunk kell, a zakatoló világszintű rendszerváltás közepette mindez csak átmeneti közjáték, megoldásra váró nehézségek jele. Magyarország számára napi feladat a gazdasági semlegességet célzó erőfeszítéseinek érvényesítése. Annál is inkább, mivel itt a jó eredmény szinte kódolva van.
Csak neki kell vágni. 10.01.
„A Romlás virágai”
Ilyesmit fiatal újságíróként tapasztaltam először. Az addig hithű vezető sajtószemélyiségek, majd a szerkesztőségek is, pöntyögni kezdtek: hiányolták az elgyegülés kanyaraiban egyre tehetetlenebbül vergődő tagköztársasági vezetők bugdácsolását. Úgy, hogy a kritika lessan már végét járó partizánvezér Tito tekintélyét is megnyirbálta. Újságírókollégák, esti sétáinkon azt latolgattuk, meddig mehet ez így tovább. Nem mehetett sokáig. A szövetségi állam iránti elégedetlenség, a délszláv népek történelmi vitái véres polgárháborúba torkolltak.
A Jugoszláv Szövetségi Szocialista Köztársaság (JSZSZK) szétesésével bekövetkezett a vég. Ami ma már történelem.
A lázongó német újságírók egyre élesebb megnyilvánulásai nem sok jóval kecsegtetik a német vezető politikusokat, a közlekedésilámpa-koalíció egészét. A keményedő kritikák mutatják az irányt mind az EU, mind Németország számára. Hacsak nem jelenik meg valami mentő körülmény, vagy egy nagyratörő, sikeres politikus, aki „otthon” is magához tudja ragadni vezetést.
A Ulf Poschardt, a Die Welt újságírója szerint Ursula von der Leyenre a jelenlegi nyomorúság építészeként lehet hivatkozni.
Charles Baudelaire a nagy francia szimbolista költő már 1857-ben ráérzett a nagy történelmi változások mibenlétére.
Valami manapság is kezdődik. Ami nem illatos. 10.15.