www.sorsunk.net

Volt egyszer egy karácsony

1989 decemberében az advent szorongással, aggódással köszöntött ránk. Riasztó hírek érkeztek a bánsági Temesvárról: a szülőhazájáért aggódó, hívei életét és szabadságát féltő református lelkész, Tőkés László prédikációiban, külföldi újságíróknak adott nyilatkozataiban nyíltan vádolta a kommunista diktátort, a népét megalázó, nyomorba taszító pártfőtitkárt, Nicolae Ceausescut. A rendszer ezt nem tűrhette, hívei hiába vették körül templomukat és papjuk otthonát, a diktátor emberei rátörtek, és családjával együtt várandós feleségét se kínélve ismeretlen helyre hurcolták. (Mint utólag megtudtuk, Szilágymenyőbe.)

A nép nyomorgott, nélkülözött. („üres az istálló és a jászol / idén se lesz nálunk karácsony / hiába vártok / nem jönnek a három királyok”) Már nem lehetett megfélemlíteni az utcán gyülekező tömeget. Temesváron valóságos népfelkelés kezdődött december 15-én. És lassan egész Erdélyben kiegyenesedtek, felemelték fejüket az emberek. Ezért súlyos árat kellett fizetni, a hatalom fegyverrel válaszolt, halottak százai maradtak az utcán. A diktátor a szokásos módon válaszolt: huligánoknak, fasisztáknak, lázadóknak nevezte az embereket, és hatalmának tudatában december 21-ére Bukarestben hatalmas tömegdemonstrációra adott parancsot, hogy a tömeggel elítéltesse a temesvári felkelést. Kezdetben minden a szokásos forgatókönyv szerint történt: az emberek éltették a pártfőtitkárt, a román kommunista pártot éljenző táblákat emeltek a magasba, a főtitkárt és feleségét éljenző kórusok harsogtak. Ám ma sem tudni, milyen jelzésre, talán felrobbant a közelben egy petárda, vagy elsült egy puska, vagy begerjedt egy hangszóró, de az egyetemes hangzavarban, a mesterségesen szított pánikban minden ellentüntetésbe csapott át. A tömeg, erejét érezve, a diktatúrát készült eltaposni. A szónokló főtitkár szava lassan elhalt, tekintetéből értetlenség (ővele harmincéves karriere alatt soha ilyen nem esett meg), majd rémület sugárzott. Emberei hirtelen elvitték a mikrofon elől, a tömeg megindult a párt hatalmát demonstráló gyűlölt épület felé.

Mindez már történelem. Ami ezután következett, a máig se tisztázott események ezrek halálát okozták. Ma sem tudjuk, kik folytatták tovább az öldöklést, kik terjesztették a terroristákról szóló rémhíreket, miért kellett meghalnia annyi embernek még a diktátor elmenekülése után is, amikor ő már nem adhatott parancsot a sortüzekre Temesváron, Kolozsváron, Nagyszebenben, Bukarestben, Marosvásárhelyen, miért és hogyan próbálták eltűntetni a halottakat, és főleg kik? Kik kerültek szinte azonnal hatalomra, miféle összeesküvés volt a háttérben?

         Szorongva követtük a televízióban a szinte óráról órára élőben közvetített eseményeket. A tudósítók se tudtak semmi biztosat, csak azt mondták, amit láttak, kinek fordult volna meg a fejében, hogy sok esetben jól szervezett szemfényvesztésnek vagyunk tanúi.

Az ünnepi előkészületek megakadtak, már nem volt fontos sem a kalács, sem a töltött káposzta. A gyűlölt diktátor kivégzését a televízió december 25-én „élőben” közvetítette, bár lehet, hogy már korábban halott volt. Egy régóta tartogatott francia pezsgőt vettem elő, nagy becsben rejtegettem eddig, mert valami nagy esemény hírére akartam felbontani. A pezsgő csalódást okozott, bugyborékolt, savanyú szagot árasztott, ihatatlan volt, csak kidobni lehetett, ez se az volt, aminek hittük.

         Barátaink, akik mind őseik szülőföldjére, Erdélyre figyelve, aggódva követték az eseményeket, azonnal szervezkedni kezdtek, Németországból, Ausztriából és innen Magyarországból érkeztek adományokkal megrakott autókban. Tizenkét autóval indultunk december 27-én hajnali 3 órakor Budapestről mindenféle segélyt vinni, elsősorban gyógyszert, könyveket, karácsonyi édességet. Magánautókból, teherautókból álló konvojok százai indultak a magyar-román határ felé. Mindössze három nap alatt minden megváltozott: vámolás nem volt (pedig korábban milyen kutatás, zabrálás zajlott a határnál, a román vámosok „éhsége” nem ismert határt!), a román nemzeti zászló címer nélkül lengedezett, az ország nevéből eltűnt a „szocialista” jelző, az ország már csak köztársaság volt, a vámosok és határőrök hirtelen már mind tudtak magyarul. A Királyhágóhoz közelítve a legbizarrabb látvány volt a román harckocsi tetején a kis karácsonyfa. (Tudni kell, hogy évtizedekig tilos volt a karácsonyfa állítása, télapó-ünnep dívott helyette, a karácsonyfát, ha mégis létezett, télifának nevezték) A kiskatona zavartan mosolygott, amikor megkértem, hogy a harci jármű belsejét megnézhessem, ilyenből rángatták ki a pártfőtitkárt elfogása után a targovistei laktanya udvarán. Olyan természetességgel tessékelt be a harckocsiba engem, az idegen állampolgárt, mintha ez mindig is lehetséges lett volna.

A eddigi hiánycikkeket látva, a régóta nélkülöző lakosság tudni akarta, hogy hova, kikhez kerülnek a csomagok, élelmiszer, gyógyszer, ruhanemű, az adományokhoz hol lehet hozzájutni. („megértjük persze mit tehetnénk / de olyan sötétek az esték / s a szeretetnek / hiánya nagyon diderget”)

A hirtelen felálló új hivatal válasza az volt, hogy a segélycsomagokat az üzletekben megvásárolhatják lejért, a befolyt összegeket az állam a felújításra fordítja majd. Ebben a pillanatban már megszületett és virágba szökkent a korrupció, ügyeskedés, üzérkedés.

         Kolozsvárra érve megálltunk a pár nappal korábbi tüntetés helyén, ahol a diktatúra védői embereket lőttek agyon. Az utcán csonttá fagyott fekete kenyérbe állított gyertya állt, rajta felirat: „Ceausescu féle kenyér”, mellette a fehér kenyér: „Ilyent szeretnénk enni!”. Gyógyszert hoztunk, egész éjjel azt csomagoltuk kisebb adagokba orvos barátaink utasítása szerint, közben az egyetemisták beszámolóit hallgattuk az eseményekről. Majd szinte alvás nélkül indultunk tovább, már harmadik napja „laktam” abban az autóban, melybe engem beosztottak. (A gépkocsi vezetőjét, egy erdélyi arisztokrata család leszármazottját azóta is barátomnak tarthatom, mélyen elkötelezett nemzeti érzelmű.)

Torda után Aranyosmedgyesen egy szegényes kapu előtt álldogáló idős embertől románul vizet kértem, ő akadozva, de magyarul köszönte meg Magyarországnak az adományokat. Kutyfalván háza előtt álló román asszony magyarul beszélő fia segítségével hívott be egy pohár borra. Elhárítva az invitálást, egy doboz szaloncukorral kívántam nekik boldog újévet.

Marosvásárhelyhez közeledve katonák tereltek volna le az útról, hogy egy megadott helyen adjuk le segélycsomagjainkat. Mi már értesülve arról, hogy mi zajlik a csomagosztások körül, inkább plébániákra, parókiákra, orvosok falusi rendelőibe vittük el adományainkat, végig a Székelyföldön. A városban a december 21-én lezajlott tragédiák helyszíne fogadott, a főtéren kiégett ablakú szálloda, mécsesek, keresztek, koszorúk, az áldozatok fényképei, gyertyák mindenütt. Mélyen megérintett amit láttam, ez itt hajdani életem tere, utcák, melyeket naponta jártam. A pártházról már hiányzott a gyűlölt címer, tépett iratok maradékait sodorta még mindig a szél. (A diktátor elmenekülésének, halálának hírére az elégtételre vágyó tömeg feldúlta a pártházat, kidobálta az ablakon az iratokat, az államvédelem székházában ugyanez történt, a börtönajtókat is kinyitották.) Felnéztem a gyönyörű század eleji épületre, talán újra városháza lehet majd. Az emberek boldogok, felszabadultak, de gyanakodva figyelnek, várnak, kik kerülnek ezekben a napokban az ország, a város élére, kik fognak dönteni ott fent, Bukarestben a kisebbségek jövőjéről? Én nem értettem az aggodalmaskodást, ők azonban többet láttak, hallottak, a román szomszéd már a liftből kilépve nem köszön a szomszédjának. Már nyíltan alakult a nacionalista Vatra, a rossz emlékű, kisebbségeket kirekesztő párt, amely majd levezényli a hamarosan erődemonstrációs „fekete márciust”. Érezték volna ezt barátaim, akiket felkerestem, amikor rám bízták bőröndjeiket, már felkészülve a Magyarországra való átköltözésre? Aggódva hallgattam beszámolóikat, arra gondoltam, mennyi mindent éltek át, vágynak a biztonságra. („előrelátó vagy de mégis / nézz uram a hátad mögé is / ott is lakoznak / s örülnének a mosolyodnak”…) Kányádi Sándor verse szorongató fájdalmat, keserűséget és felemelő szépséget fejez ki. A Megváltó születése örökre biztosítja az embernek a karácsonyt, a megszületést, de vannak idők, amikor a lélek elbizonytalanodik, olyasmit él át, annyit tapasztal a rosszból, hogy attól fél, elmarad a karácsony. Mert nehéz élni, amikor „üres az istálló a jászol”, lélek és test egyaránt vágyik a szeretetre.

December 31-én érkeztünk vissza Budapestre, csak rám vártak barátaink a pezsgővel, de én egyszerre éreztem örömet és fájdalmat, a nagy kérdésre, hogy mi lesz ezután, nem tudtam válaszolni. Ám alig két hét elteltével újra Marosvásárhelyen voltam újabb adományokkal, ezúttal régi iskolámat kerestem fel. Azt reméltem, hogy „bár messzi a csillag / mindenüvé nem világíthat”, talán mégis vet egy pillantást az erdélyi magyarságra.

(Az idézett sorok Kányádi Sándor Isten háta mögött című verséből valók.)

Serdült Benke Éva, 2021. november

Búcsú dr. Szabó Árpádtól (1928-2024)

Fájó szívvel és kegyelettel búcsúzunk dr. Szabó Árpád idegsebész főorvostól, a marosvásárhelyi orvosi iskola doyenjétől, aki életének 97., házasságának 62. évében távozott szerettei, egykori munkatársai, páciensei köréből. 1928 januárjában született Brassóban, iskoláit itt kezdte el, majd Kolozsváron folytatta, mivel a bécsi döntés után a családapa szülővárosába költöztek. Cserkészet, barkácsolás, tájékozódási verseny – kedvenc gyermekkori szabadidős tevékenységeinek a szellemisége végigkísérte életét. De hamar megszakadtak a boldog gyermekévek, több osztálytársával a visszavonuló német csapatokhoz csatlakozva egészen Passauig jutott, ahol amerikai fogságba került. Közben édesapja orosz fogságba és kényszermunkatáborba kényszerült, s mire 1945-ben elkezdődött az új tanév Kolozsváron, árvasággal és a családfenntartás nehézségeivel kellett szembenéznie.  A gimnázium elvégzése után sikeresen felvételizett a kezdetekkor még a kolozsvári egyetem tagozataként működő marosvásárhelyi orvosi karra, amely 1948-ban Marosvásárhelyi Orvosi és Gyógyszerészeti Intézetként önállósult. Kiemelkedő tanulmányi eredményei okán már egyetemi évei alatt gyakornokként foglalkoztatták, kedvezőtlen származása miatt mégis a hatalmas és akkoriban kezdetlegesen felszerelt egészségügyi körzettel rendelkező Dédára helyezték. Három évnyi körorvoskodás után végleg Marosvásárhelyen telepedett le: tanársegéd lett az Anatómiai Tanszéken (1955-1959), miközben 1957-től az idegsebészeten gyakornokoskodott.

A sors úgy hozta, hogy az 1962-ben pártutasításra kétnyelvűvé vált Marosvásárhelyi Orvosi és Gyógyszerészeti Intézet kommunista elvhű hírhedt rektora, dr. Andrásofszky Tibor közvetlen munkatársa lett a keresztyén elveket valló dr. Szabó Árpád. Munkásságához köthető, hogy Romániában elsőként végzett koponyaműtétet csecsemőkön. Több száz közúti balesetet szenvedetett egyén neki köszönheti az életét. A nyolcvanas években, 1984-től ő lett az idegsebészet osztályvezetője. Az idegsebészeti klinika éppen az azt megelőző évben költözött el az orvosi egyetem udvarán levő épületben helyet kapó részlegről az új megyei kórházba. Akkoriban az orvostanhallgatók számára oktatói tevékenység nem folyt, az idegsebészet csak a kilencvenes években lett választható tantárgy. Annál inkább kiteljesedett gyógyító énje, hiszen dr. Szabó Árpád 1995-ben bekövetkező nyugdíjazása után egészen 85 éves koráig a Carit-san járóbeteg rendelőben fogadta betegeit.

Dr. Szabó Árpád a rendszerváltás után aktív tagja lett a református egyháznak, hétről hétre rendszeresen eljárt a Vártemplom istentiszteleteire. Hosszú éveken át kedves mozzanata volt a vasárnap délelőttöknek, amikor öltönyben és nyakkendősen, szemnek és léleknek egyaránt tetszetősen, időskori sikkességgel hallgatták az igét városunk díszpolgára, Keresztes Gyula társaságában. Talán üzenetértékű, hogy tartalmas földi élete éppen a reformáció emléknapján ért véget.

Az emberi agyat kutatók és gyógyítók kiváltságos mélységeit és magasságait érzékelhetik a létnek. A magyar agykutatók világszerte elimertek, aminek bizonyítéka az is, hogy dr. Vizi E. Szilveszter után az elmúlt két évtizedben újabb agykutató a Magyar Tudományos Akadémia elnöke dr. Freund Tamás személyében. Az MTA-elnök gondolataival adózom az agyat gyógyító, műtő dr. Szabó Árpád emlékének: „Én azok közé tartozom, akik hisznek abban, hogy van célja, küldetése a teremtett világnak. (...) Az anyag evolúciójának csúcsa, az emberi agy vált alkalmassá, hogy rajta keresztül a teremtő eredetű lélek meg tudjon nyilvánulni az anyagi világ és ami fontosabb, a többi lélek számára.”

                                                                                                                                                          Dr. Ábrám Zoltán

In memoriam                                                                                 Potápi Árpád János

(1967.  március 28- 2024. október 17.)

Pörölycsapásként ért Potápi Árpád János halálának híre. Felkiáltottam: Árpád, ne, ez nem lehet, ilyen nincs, 26 évvel vagy (jaj, voltál!) fiatalabb nálam, ez igazságtalan! De megtörtént. A legfőbb ítélő döntése előtt fejet hajtunk, beletörődnünk viszont lehetetlennek érezzük.

Nem vagyok sem hivatott, sem illetékes életének, munkásságának szélesebb körű áttekintésére, maradok néhány személyes emléknél, benyomásnál, tapasztalatnál.

Sok évvel ezelőtt az általam képviselt egyesülettel, ill. annak lapjával kapcsolatban ismételten fordultam a közeli Bonyhád polgármesteréhez, Potápi Árpád Jánoshoz. Mindannyiszor kedves mosollyal fogadott, baráti beszélgetés keretében osztottuk meg gondolatainkat, kaptam segítséget. Éleslátással ítélt meg helyzeteket és személyeket. Utóbbival kapcsolatban néha eltérő véleményen voltam, hogy aztán sok év múltán belássam, neki volt igaza.

Következett aztán a nagy ugrás, kinevezése a kiemelten fontos, nemzetpolitikáért felelős államtitkári posztba. A leginkább megfelelő szakember került oda, és teltek az évek, és folyamatosan tapasztaltuk, hogy mindig megtette, amit a magyarság, a székelység, az összmagyarság érdekében kellett, a legmagasabb szakmai szinten. Odaadással, fáradhatatlanul, szeretettel.

Nem tudok elszakadni egy számomra igencsak fontos esemény emlékétől. 2020 nyarán terjesztettem elő számára a Szellemi hadjárat a magyar jövőért címet viselő beadványt, mellékelve a világ több pontjáról, kiváló személyek részéről pillanatok alatt, lavinaszerűen érkezett számos elemző, támogató csatlakozást. Ebben a kisebbségi sorban, valamint a szórványban élő magyar fiatalok magyar szellemben történő oktatásának, nevelésének ügyét tárgyaltuk, kiemelve az online-lehetőségeket. A válasz napokon belül megérkezett: „…Ami az oktatást illeti, a változás elkezdődött… az új Nemzeti Alaptanterv… a teljes Kárpát-medencei magyarságban gondolkodik. A változás valóban sürgető… Észrevételeidet és javaslataidat hálásan köszönöm, azokat munkatársaim okvetlenül megvizsgálják…”

Nem üres szavak voltak ezek, hiszen folyamatosan lehettünk tanúi a magyar anyanyelvű oktatás, iskolák hihetetlen mértékű fejlesztésének a Kárpát-medencében. Részeként a teljes nemzetpolitikának, a magyar nemzeti egység jegyében.

Veszteségünk hatalmas. Munkájának nyomai maradandóak. Hisszük, hogy valamiképpen, valahol tovább folytatja azt, az összmagyarság érdekében.

Köszönjük Árpád egész életedet, munkásságodat. Velünk maradsz továbbra is.

Szekszárd, 2024. október 18.                                                                          Kövesdy Pál.

Elhunyt B. Kis Béla, a budapesti Erdélyi Magyarok Egyesületének elnöke

Ritkulnak soraink. Egyre kevesebben vannak azok, akik a nyolcvanas évek végén, a kilencvenes évek elején erdélyi menekültként érkeztek Magyarországra, mert elegük lett a román terrorból, a megaláztatásból, a kettős elnyomásból.

B. Kis Béla 1987-ben érkezett meg Budapestre, hivatalos útlevéllel. Úgy érezte, hogy itt többet tehet sorstársaiért, mint otthon. 1988-ban létrehozta az Erdélyi Magyarok Egyesületét, amelynek haláláig elnöke maradt.

2024. augusztus 8-án, hosszas betegség után hagyott itt bennünket. Nyugodjék békében. Temetése 2024. szeptember 13-án 12 órakor lesz a Fiumei úti sírkertben.

Az Interjú rovatban közölt, 2015-ben készült beszélgetéssel az erdélyi menekültekért és az otthonmaradottakért kifejtett tevékenységéből szeretnénk bemutatni egy szeletet.

                                                                          Spaller Árpád.

Cselényi László halálára – Selmeczi György zeneszerző nekrológja

Elhunyt 73 éves korában Cselényi László kolozsvári születésű rendező, szerkesztő, egyetemi tanár, a Duna Televízió volt elnöke. Cselényi Lászlóról Selmeczi György, a Nemzet Művésze címmel kitüntetett, Kossuth- és Erkel-díjas zeneszerző, zongoraművész írt nekrológot, amelyet alább közlünk.

 (Forrás: Krónikaonline.ro → https://kronikaonline.ro/kultura/cselenyi-laszlo-halalara-n-selmeczi-gyorgy-zeneszerzo-nekrologja)

Őróla jut eszünkbe: sziporkázó elme! Igen, Cselényi László sziporkázó elme volt. A rendező, szerkesztő, a Duna TV volt elnöke, az apa, a nagyapa, a jóbarát, itt hagyott bennünket június 23-án, hosszú, súlyos betegség után. Csodálatra méltó kolozsvári családba született, a karizmatikus Cselényi Béla történész professzor, és felesége – a nemkülönben ragyogó „Anyjuk” – elsőszülött fiaként.

A család – fittyet hányva a kor nyomasztó és kérlelhetetlen szellemének – a szépség, a jóság, a nagyság bűvöletében, az európai és az erdélyi értékrend megtartásában terelte fiait (Lászlót s a később jelentős költővé lett Bélát) az igényes szellemi élet, a választékos ízlés, a józan hazafias elköteleződés útjain. Így történhetett, hogy László különleges személyiséggé lett.

Élete és életműve egységbe forrt. Egy nemzedék, egy kitartó, mélyen morális, bátor és elkötelezett nemzedék vezéregyénisége lett. Személyiségének végtelenül rokonszenves vonásait jól szemlélteti, hogy derűvel, olykor akasztófahumorral viselte a Securitate zaklatásait, hogy a legaggasztóbb helyzetekben is képes volt happy end-et jósolni, hogy egész környezetét arra sarkallta, hogy bizalommal tekintsen akár a küszöbön álló jövőbe, hogy kamaszos pátosszal ecsetelje jövendő sikereinket s végül átlássa az erdélyi sors sokarcú megnyilatkozásait. Orbán György, a nagy zeneszerző-kortárs írja róla: (Forrás: Krónikaonline.ro)

Kolozsváron mindenki egy bolygórendszerhez tartozott. Vagy többhöz. De a legerősebb tömegvonzás mégis Laci volt. A Cselényihez való »betoppanás« rangot, rítust, státuszt, szektát, »páholy-bérletet« jelentett. …Kolozsváron centrum volt, közösségszervező erő, és bizony, hamubasült pogácsánkat Cselényi László sütötte. … Megtörte az áthatolhatatlannak vélt korlátokat, áttört a népiek és az urbánusok rozsdás védvonalán…” Cselényi lendülete bámulatos volt. A Duna TV egyik aranykora biztosan a nevéhez kötődik. Alig vannak, akik olyan hatékonysággal artikulálták volna az erdélyi magyar kisebbség ügyét, mint ő. A maga sajátos módján igazi alkotó volt, aki életének minden eseményét „megalkotta”. És a filmjeiről még nem is beszéltünk…

Sokan ma is az ő gondolatmenete szerint „álmodják vissza” a legendás Duna TV-t. Elbocsátása után visszavonult, apai, nagyapai feladatainak szentelte magát. Pótolhatatlan szellem! Nagyon fog hiányozni

Selmeczi György Cselényi László 1951. február 1-én született Kolozsváron, a Babeş–Bolyai Tudományegyetem pszichológia–történelem–filozófia szakán tanult. Bukarestben rendezői végzettséget szerzett. Az erdélyi Stúdió 51 alapító vezetője; az 1970-es évek közepén a csoportot felszámolták. 1974–1977 között a Kolozsvári Bábszínháznál kreativitáskutató, irodalmi referens, rendező volt. 1977–1981 között a Román Televízió bukaresti magyar adásánál rendező, szerkesztő volt. 1981–1983 között munkanélküli, tejkihordó volt. 1983-ban települt Magyarországra. 1983–1996 között a Magyar Televízió szerkesztő-rendezőjeként dolgozott. 1996–2001 között a Duna Televízió rendezője volt, ahol Minoritates Mundi sorozatát 1999-ben Európa-díjjal jutalmazták. 2002–2005 között az Uránia Nemzeti Filmszínház Kht. ügyvezetője volt. 2005–2010 között a Duna Televízió elnöke volt.

(a szerző engedélyével)

A legendás orvos, Mátyás Mátyás

Szilveszter napján, 1956. december 31-én 68 éves korában Marosvásárhelyen elhunyt a város legendás orvosa, Mátyás Mátyás. Borszéken született, Ditróban, Budapesten, Brassóban járt iskolába, Kolozsváron szerzett orvosi diplomát a Ferenc József Tudományegyetemen. Szakmai pályafutása a kolozsvári egyetem bőrgyógyászati és nőgyógyászati klinikáján kezdődött, a sebészeten folytatódott, ám az impériumváltás miatt megszűnt magyar nyelvű orvosképzés miatt az egyetemi pályafutás folytatásának a lehetősége befejeződött számára, és ezért magánszanatóriumot alapított. A százhúsz ágyas Park Szanatórium az 1948-as államosításig működött, amelynek egyedüli állandó orvosaként úttörő módon rádiumterápiát alkalmazott, és a kornak megfelelő legújabb műtéti technikákat ültette gyakorlatba.

A Bolyai Tudományegyetem 1945-ös megalakítását követően nőgyógyászati előadásokat tartott, majd a Marosvásárhelyi Orvosi és Gyógyszerészeti Intézet 1948-as megalapítását követően az önálló marosvásárhelyi orvosképzést támogatta, a sebészeti tanszéket vezette. Tudományos érdeklődése elsősorban a hasi sebészetre, a műtét utáni trombózisok és embóliák megoldására, a gyomorműtétek utókezelésére, a terhesség során fellépő daganatokra terjedt ki. Az Orvostudományi Társaság marosvásárhelyi fiókjának rendszeres előadója volt, az orvosi ismeretek népszerűsítésére színművet is írt (Kórházi életkép, Marosvásárhely, 1949). Szakkönyvei: Sebészet (1950), Az általános sebészet alapvonalai (1950), Általános sebészeti pathologia és sebészeti propedeutika (1953), Részletes sebészet: a szívburok, a szív és a nagy erek sebészete (1954), A hasüreg sebészete (1956). Két fejezetet írt román nyelven a bukaresti Orvosi Kiadónál 1955-ben megjelentetett sebészeti szakkönyvbe a hasnyálmirigy és a lép sebészi megbetegedéseiről. Külföldi szaklapokban főleg német nyelven közölt cikkeket.

Mátyás Mátyás életét az orvostudománynak szentelte, munkabírása kivételesnek bizonyult. Összesen mintegy 65 000 műtétet végzett, ami átlagosan napi 4-5 beavatkozást jelentett. Ez a hatalmas munka olyan tapasztalattal vértezte fel, hogy a legkiválóbb diagnoszták között tartották számon. Gyakran már ránézéssel és tapintással felállította a helyes kórismét, különösebb laboratóriumi és műszeres vizsgálat nélkül. Marosvásárhely legendás orvosa volt, akire ma is nagy tisztelettel emlékezik vissza az orvostársadalom. Egyúttal a kultúra nagy támogatójaként és szerelmeseként tartották számon. Nemcsak azért, mert három gyermekének életet adó felesége operaénekesnő volt, hanem kiemelkedő irodalmi érdeklődése miatt is.

Mátyás Mátyás szerénységéről történetek jártak szájról szájra. Mivel általában délután is bent volt a klinikán, történt egyszer, hogy egy frissen beutalt beteg a kórház folyosóján a moltonkabátban tartózkodó férfihez fordult, és arra a szívességre kérte, hogy hozzon neki egy doboz cigarettát. Amikor megérkezett a cigispakk, a visszajáró aprópénzt a beteg odaadta a szívességért. Másnap reggel a betegünk annál nagyobb csodálkozással és fagyos rémülettel látta, hogy a fehér ruhás vizitáló orvoscsoport élén éppen az ő „cigisfutára” lép be a kórterembe, és mindenki kiemelt tisztelettel övezi. Amikor eljutottak hozzá, sűrűn kérte a bocsánatot, és egyúttal az aprót is, hogy ne sértse meg a professzort. Erre Mátyás Mátyás azt válaszolta: “nem adom, azért én megdolgoztam”. Mátyás professzor megtörte a jeget.

DR.  ÁBRÁM  ZOLTÁN           

U.i.: Szilveszterkor kiemelt szeretettel köszöntöm Mesteremet, a sokak által tisztelt dr. Vizi E. Szilveszter professzort, a Magyar Tudományos Akadémia egykori elnökét, az erdélyi tudományosság mecénását, és születésnapja alkalmából évekkel ezelőtt róla írt könyvem címét idézhetem: Csodálatos tanúságtétel: Vizi E. Szilveszternek sok szeretettel Erdélyből.

In memoriam  Pásztor István

1956 – 2023

Elhunyt Pásztor István, a Vajdasági Magyar Szövetség elnöke

Meghalt Pásztor István, a Vajdasági Magyar Szövetség elnöke – közölte az elhunyt fia, Pásztor Bálint, a VMSZ köztársasági parlamenti frakcióvezetője hétfőn.

A 67 éves politikus rövid, súlyos betegség után hunyt el

Pásztor István több mint 16 éven át, 2007-től mostanáig vezette a legnagyobb délvidéki magyar pártot. Legutóbb idén májusban választották meg ismét pártelnöknek. Szabadkai városi képviselő, belgrádi parlamenti képviselő, valamint a vajdasági tartományi képviselőház elnöke is volt.

Tavalyelőtt a Magyar Érdemrend középkeresztje a csillaggal tüntették ki, egy évvel később pedig a szerb köztársasági elnök a Gyertyaszentelő-napi érdemrend első fokozatát adományozta a VMSZ elnökének.

Pásztor István 1956-ban született Törökkanizsán. Az általános iskolát és a gimnáziumot Szabadkán végezte, majd 1980-ban szerzett egyetemi oklevelet az Újvidéki Egyetem Jogtudományi Karán. A VMSZ-nek 1994 óta volt a tagja.

Pásztor István temetésének időpontjáról családja később tájékoztatja a közvéleményt. (hirado.hu)

Orbán Viktor:

Elhunyt Pásztor István, a Vajdasági Magyar Szövetség elnöke

„Elment a harcosok útján” – Orbán Viktor búcsút vett Pásztor Istvántól

„Elment a harcosok útján. Isten nyugosztalja Pásztor Istvánt.” – így búcsúzott a Vajdasági Magyar Szövetség hétfőn elhunyt elnökétől a miniszterelnök a hivatalos közösségi oldalán.

Pásztor István több mint 16 éven át, 2007-től mostanáig vezette a legnagyobb délvidéki magyar pártot. (hirado.hu)

Ágoston András:

Meghalt Pásztor István

Soha nem könnyű elfogadni, ha olyan ember távozik közülünk, aki fontos volt nekünk, az egész magyar közösségnek.

Pásztor István abban az időben került a Vajdasági Magyar Szövetség élére, amikor Magyarország kormánya látva, hogy az autonómia ügye sehol a Kárpát-medencében nem jut egyről kettőre, maga vette kezébe az irányítást.

Nem véletlen, hogy a magyar-szerb szomszédsági kapcsolatok közös érdekre alapuló enyhülésének folyamatában Pásztor István a kisebbségi pártvezető szerepén túl, alkotó elemévé vált a két ország közötti kapcsolatrendszernek. Bizalomerősítő tevékenysége segítette az érdekelt felek közötti megértés gyors ütemű erősödését.

Ha egyszer valaki hozzáfog a határon túli magyar közösségek legújabb történetének a kutatásához, a Vajdaság esetében két tényt nem hagyhat figyelmen kívül.

A történelmi VMDK odaállította a magyarokat a politikai színpadra és elsőnek fogalmazta meg a Kárpát-medencében élő magyarok határmódosítás nélküli közjogi integrációjának szükségességét. Az eredmény: megszületett a magyar autonómiamodell, s élhetünk a kettős állampolgárság lehetőségével is. 

Pásztor István elévülhetetlen érdeme, hogy tudott alapozni a korábbi eredményekre, s a változó körülményekkel összhangban részt vállalt Magyarország és Szerbia jószomszédi, baráti kapcsolatainak fejlesztésében.

Emlékét megőrizzük.

A vajdasági magyarság legnagyobb alakja távozott

A vajdasági magyarság legnagyobb alakja távozott Pásztor István személyében – fogalmazott Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes és Potápi Árpád János, a Miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős államtitkárának közös közleményében.

 2006. szeptember 30-án halt meg Sütő András. Utolsó írott üzenete:


„Ha igyekezetemnek és álmatlan éjszakáim írott gyötrelmeinek csak oly zsenge nyoma, emléke marad bár, mint friss havon a fölszálló madáré: ez talán mentség arra, hogy kis ideig én is itt voltam, itt éltem e földön veletek, sorstársaimmal együtt egy térkép mögé kényszerült Nagyfejedelemségben, amelyet oly sokszor jártunk be közösen az emberi igazság, méltányosság, a félelem és megaláztatás nélküli élet vágyának, az emlékezés örök jogának álomfogatán.”

(Forrás: ifj. Sütő András dr.)

Szász I. Tas

                                      In memoriam…

                    DR. BECZÁSY GYÖRGY BARÁTAI LEHETTÜNK                          

Kedves emlékező Gyülekezet!

          Dr. Beczásy Györgyre emlékezni gyűltünk össze, de akik itt vagyunk, úgy érzem, inkább Gyurikánkra emlékeznénk, arra az egyszeri és megismételhetetlen személyiségű rokonra, barátra, kollégára, aki olyan sokszor színesítette meg nehéz korban telt éveink szürkébe kényszerített hétköznapjait, hogy azokra idő múltával, s a szerencsésebbek megvénülvén, még ma is – ünnepnapjainkon összegyűlve – boldog derűvel gondolunk vissza.

        Gyurit csak élve lehet elképzelni, Gyuri az élni akarás megtestesülése volt. És minden körülményeskedést mellőzve élte is napjait. Vagy ilyen volt, vagy nagyon jól leplezett valamit, ami szinte lehetetlennek tűnik.

     Hogy az alaptermészeteket és talentumokat osztogató Teremtő milyen pillanatában állította össze Gyurika eme legbelső rakományát, azt csak Ő maga tudhatja. De az, aki e rendkívüli személyiségnek közelébe került, akár szerette akár nem, csak nyert általa. Hiszik vagy sem, de ez valóban igaz e kevés utóbbiakra is. Mert ők, akik – főleg felületességből és egynémely fontos tulajdonsággal szegényebben szemlélték Gyuri hétköznapi curriculumát – az idő múltával és bölcsebbé válva felfedezték múltjukban, s így magukban ama nyereséget.

A múló idők folyamán, ha Gyurika fizikailag nem is lehetett minden baráti találkozón jelen, hiszen ő csak egy példányban száguldozott szerte a Kárpát-medencében, olyan emlékező beszélgetésünk nem volt, hogy ne lett volna annak egyik fő szereplője. A kacagtató, derűsen könnyes pillanatok sokaságának volt idő- és térbeli távolságokból felénk intő ajándékozója.

A magam részéről, rövid definícióra törekedve, csak azt mondhatom, hogy Gyuri egy szerethető és minden alakoskodástól mentes őszinte – mai szóval élve – átlátható ember volt.

Úgy állt elénk, mint aki szavak nélkül azt mondja: itt vagyok, ilyen vagyok, ez vagyok én. Ha tetszik, légy a barátom, ha nem, én úgy is elfogadlak.

És dr. Beczásy György számunkra, akik ismertük és szeretjük amíg vagyunk, velünk élő, bennünk tanyázó barát, szükségünk van rá vidám és keserves pillanatainkban egyaránt. Segít, támaszt nyújt, sőt gyógyít puszta emlékezetével is.

Az eddigiekből már észlelhették, milyen nehéz szavakba foglalni a Beczásy jelenséget. Talán néhány személyes emlék által könnyebb ezt megtennem.

1954-et írtak, amikor a 16. évemet éppen betöltve, az osztályellenség belénk nevelt tudatának gazdag birtokosaként betoppantam a vásárhelyi egyetemre, s ott megismerkedtem a hasonló tudatot végtelen könnyedséggel hordozó Gyurival.

Ez a serény kis ember már akkor is kilógott az átlagból, és mindenki felfigyelt rá. Gyuri ennek előnyeit és hátrányait látszólag lazán viselte, mintegy felette lebegve maradt meg önmagának. Egyébként minket először leginkább a sísport szeretete hozott közel egymáshoz.

Hamar peregtek az évek, s egy váratlan pillanatban el is váltak útjaink, amikor eltávolítottak az egyetemről, de a későbbi „mégis végzés” után újrakezdődött a kapcsolat, mely egy ennél is nagyobb „dobbantás” után vált az addiginál is szorosabbá, éppen akkor, amikor kilométerben a legtávolabb voltunk egymástól, mert a Bakonyból pillantgattam a Hargita felé.

Gyurikám ott is, akár később már leányfalui éveim során mindannyiszor váratlanul bukkant fel, ezzel mindenkor örömet szerezve, nagy egyetértésben zajló beszélgetések emlékeivel gazdagítva. És sorjáztak a bogácsi melegvizes napok, meg persze az évente megendezett évfolyam-találkozók, egy a szokványosnál – talán éppen a nehéz évek eredménye gyanánt – összetartóbb közösség tagjaiként.

        És a mozaikok sokasága:

Gyurika a Szejkénél sátorozó családunkat kimenti a konda által feldúlt táborból és Farkaslakra szállít. A Hargitán lakókocsijának olajkályháját szagolgatva boldogon sízünk és süti a bárányflekkent a havon. Róbert fiamat, egyik legszebb gyermekkori emlékét szerezve, sziklát mászni tanítja, majd fajdkakasra vadásznak, eredményesen. Túra közben felbukkanó medvenyomot követünk a Hargitán sok-sok kilométeren át, hogy aztán az visszavezessen saját kukánkhoz.

De ki ne hallott volna a legendákról: a nemzetiszínű lóról, a szilveszteri kalandról, a Küküllő és a Madarasi Hargita közt félévente helyet cserélő mozgó négykerekű Beczásy villáról? És mekkorát nevettünk Gyurival, mikor a minket már Biharfüredtől nagy barátkozással követő szekus féltett dácsiáját a kolbászt szimatoló mackó meggyalázta, minek következtében a derék ügynök iszonyú káromkodások közt hagyta ott a szent hegyet.

Jaj, és gyerekeink akkor divatos „budifedeles” lesiklásai a Mihály havas meredekén! Aztán a formálódó magyar egészségügy világában zajló telefonbeszélgetéseink, és Gyuri alkalmazkodó képessége, az újdonságokat felhasználni akaró „húzásai”.

Csak ez az utolsó maradt volna el. A végletekig feszítette a húrt. Vagy így is akarta? Ki tudja?

Felejthetetlen barátom, utánozhatatlan barátunk, Beczássy György, Gyurika, állva halt meg, mint a fák.

A vég rövid átmenete méltatlan volt hozzá, de ebben is helyt állt a favágó sorssal szemben.

Gyurikám! Vaxold az égi lécet, a soha le nem álló felvonó is működik. Jövünk nemsokára utánad.

Neked köszönhetően, példád által is, mosolyogva!

(Elhangzott a pilisszentlászlói gyász-szertartáson, 2023. július másodikán.             )

BLU201205-7807-1810